MUZEUM HISTORII KOBIET
strona główna    ::     indeks nazwisk    ::     indeks książek
MUZEUM HSTORII KOBIET

Wirtualne Muzeum Historii Kobiet jest projektem Fundacji Feminoteka, w skład którego wchodzi stworzenie internetowego miejsca edukacyjno-historycznego oraz opracowywanie biogramów kobiet w formie wystaw tematycznych.

Celem projektu jest zachowanie pamięci o Polkach, które przyczyniły się do rozwoju historii, zarówno powszechnej, jak i lokalnej. Nie ma znaczenia, czym się zajmowały i w której z dziedzin były nowatorkami. Mamy tu więc literatki, działaczki społeczne, polityczki i filantropki. Są też bohaterki życia codziennego, tancerki kabaretowe czy sportsmenki. Wszystkie te kobiety łączą takie cechy charakteru jak niezależność myślenia, odwaga i przełamywanie schematów. Niestety, ich wspólną cechą jest także zapomnienie i nieobecność na kartach historii.

Sala zatytułowana „Pokolenia kobiet” inauguruje działanie Muzeum. To mały projekt historyczno-edukacyjny finansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, z obszaru Patriotyzm. Dlatego jego bohaterkami sa kobiety, które walczyły o niepodległość, a zarazem o prawa kobiet. Przypomnimy zarówno sylwetki wielkich polskich feministek: Żmichowskiej, Orzeszkowej, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, Konopnickiej, jak też kobiety żołnierzy, które walczyly na frontach pierwszej i drugiej wojny światowej.

Wystawie towarzyszą scenariusze przykładowych lekcji historii.
AKTUALNOŚCI

SUFRAŻYSTKI/ EMANCYPANTKI/ FEMINISTKI

RUCH KOBIECY W POLSCE
POLSKIE PISMA FEMINISTYCZNE


CMS: PHP-Fusion; © FUNDACJA FEMINOTEKA 2007