|
|
|
Szczuka: Zanussi zaszkodził Polańskiemu |
Trybuna: Z KAZIMIERĄ SZCZUKĄ, historyczką literatury, feministką, rozmawia Janusz Michałek
Podczas poniedziałkowego programu „Kropka nad i” reżyser Krzysztof Zanussi użył dość oryginalnych argumentów w obronie Romana Polańskiego. Stwierdził między innymi, że korzystając z nieletniej prostytutki padł on ofiarą swojej popularności. Jak Pani ocenia te słowa?
– To było coś potwornego. Lepiej, żeby pan Zanussi w ogóle się nie odzywał, gdyż taka „obrona” po prostu szkodzi Polańskiemu. Nie można niecnych czynów tłumaczyć dramatycznymi przeżyciami wyniesionymi z getta bądź osobowością Pigmaliona. Wiem, że bardzo wiele osób było tym zbulwersowanych.
Na wypowiedź Zanussiego zareagował też eurodeputowany Janusz Wojciechowski, który z kolei napisał na swoim blogu: – Nie ma nieletnich prostytutek, są tylko krzywdzone dzieci.
– Taka jest prawda. Szkoda, że tego tematu zupełnie nie dostrzegają na przykład hierarchowie Kościoła katolickiego.
Sprawa wydaje się jednak złożona. Przecież niemal każdego dnia spotykamy wyzywająco ubrane i prowokująco zachowujące się nastolatki. W mediach pisze się coraz częściej o środowisku galerianek, poświęcono im nawet film. Czy to rzeczywiście krzywdzone dzieci?
– Padają zarzuty o demoralizacji dziewczynek, które uprawiają seks za modny ciuch lub perfumy. Te reportaże są jednak bardzo jednostronne. Podstawowe pytanie brzmi: dlaczego jednocześnie nie pokazuje się ich klientów? W jakim wieku są ci panowie, czym się zajmują? Czy tylko w tym celu odwiedzają centra handlowe? Jaka jest wreszcie skala tego zjawiska?
Posłowie uchwalili w miniony piątek nowelizację kodeksu karnego. Przewiduje ona między innymi zaostrzenie kar za pedofilię, ma też ułatwić farmakologiczne leczenie sprawców takich przestępstw. Raptem kilka dni później polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaangażowało się mocno w obronę Romana Polańskiego. To chyba dość niezręczne?
– Fakt, że Polska występuje w obronie swojego obywatela, uważam za jak najbardziej słuszny. Jednak, jak już wspomniałam, nie można akceptować niektórych – bardzo pokrętnych – tłumaczeń postępowania Polańskiego. Pamiętajmy również, że nie wszystko jest białe i czarne. Zdarzają się też czyny z pogranicza, które trudno jednoznacznie ocenić. Interpretacje bywają krańcowo różne.
Wydaje się, iż w prawie i moralności ciągle obowiązują jakby podwójne standardy: dla ogółu obywateli oraz osób sławnych i bogatych. Jakie są Pani odczucia?
– Podobne. Wprawdzie popularne osoby ze świata polityki, filmu, czy biznesu znajdują się pod ciągłym ostrzałem mediów, ale posiadają też z reguły wpływowych przyjaciół, którzy potrafią pomóc w kłopotach. Mimo wszystko nie wolno generalizować.
(...)
Źródło: Trybuna
Całość: www.trybuna.com.pl |
dnia 30/09/2009
Przecież niemal każdego dnia spotykamy wyzywająco ubrane i prowokująco zachowujące się nastolatki. W mediach pisze się coraz częściej o środowisku galerianek, poświęcono im nawet film. Czy to rzeczywiście krzywdzone dzieci?
Nie, to szajki małoletnich gwałcicielek, krążą po galeriach handlowych i wyłapują ofiaru spośród zamoznych starszawych panów!! To w żadnym przypadku nie dzieci, a zdemoralizowane "nieletnie prostytutki" i wymuszaczki seksu!
Ehh, jak słysze takie pytania, to mi się nóż w kieszeni otwiera. Jakby nie docierało, że dziecko to dziecko, bez względu na makijaż, demoralizację i mniej lub bardziej rozbudzona seksulaność... |
dnia 30/09/2009
Mi tam ryba, czy to co powiedział Zanusii "pomoże" czy "zaszkodzi" Polańskiemu. Problem w tym, że jest to zastraszanie ofiar podobnych przestępstw pt. "jeśli się odezwiesz to powiemy, że jesteś k..... i że sama chciałaś". |
dnia 30/09/2009
Podstawowe pytanie brzmi: dlaczego jednocześnie nie pokazuje się ich klientów? W jakim wieku są ci panowie, czym się zajmują? Czy tylko w tym celu odwiedzają centra handlowe? Jaka jest wreszcie skala tego zjawiska?
i jakim trzeba być człowiekiem, żeby kupować sobie dziecko do masowania fiuta?
i czy Stara Świnia (zanussi) uważa, że ci goście "otwierają galeriankom świat", jak Pigmalion?  |
dnia 30/09/2009
Ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości czym jest tzw elita ? |
dnia 01/10/2009
Tak frost elita to biskupi terroryzujący ofiary molestowania, by potem pouczać wszystkich o tym jak kochają "dzieci nienarodzone", bo według kościoła molestowanie dzieci narodzonych, to wprowadzanie ich w świat wartości czy co tam jeszcze stwierdzi mafia z Watykanu. Kiedy w Rwandzie mordowano setki tysięcy dzieci, kobiet i mężczyzn Twój ukochany kościół z JP2 na czele milczał jak zaklęty.
Idź se szukać prawdziwej elity na frondzie i w gościu niedzielnym. |
dnia 01/10/2009
Tak, juz w Holandii jest zarejestrowana partia pedofili a Polanski mogl ja poiahac nozem a tylko zgwalil, to jaki dobry.
a ze zyd to po jego stronie. |
dnia 01/10/2009
do arena
Z jednej strony różni kolesie którzy non stop nadją na Żydów z drugiej inni (jak ty )którzy non stop nadają na kościól i księży. Jedni i drudzy dokadnie ten sam poziom pytanie tylko w imię czego ja muszę z takimi ludźmi mieć kontakt ? |
dnia 02/10/2009
Tak Frost oczywiście milczenie JP2 w sprawie Rwandy to se sam wymyśliłem, tak samo jak molestowanie w kościele irlandzkim, amerykańskim i polskim (chociażby ksiądz z Tylawy). Tak to wszystko moje wymysły, bo nie lubię kościoła. A antysemici oskarżają Żydów o nieistniejące spiski i wymyślenie holokaustu.
Może przejdziesz się przewietrzyć neurony, bo jakoś nie stykają. |
dnia 02/10/2009
Ksiądz z Tylawy i ofiary irlandzkich i amerykańskich księży, to wredny wymysł antyklerykałów prawda Frost? |
dnia 02/10/2009
Wybacz areno ale nie zamierzam nurzać się z tobą w wody jakiś antyklerykalnych obsesji , nie bawi mnie nawet oglądanie tego taplania się z brzegu .
Co do Rwandy to wyższość moralna niewiele może pomóc jak się nie ma z 10 dywizji wojska żeby zatrzymać to co się tam dzialo oraz trzeba mieć wiedzę że tak się faktycznie dzieje którą wtedy mialo niewielu prawdziwe rozmiary masakry wyszly dopiero po.
Co do reszty tom milo się od ciebie dowiedzieć że pedofilia występuje wylącznie w Stanach i Irlandii i to tylko wśród katolickich księży a jedynym zarejestrowanym przypadkiem w Polsce byla Tylawa.
Czy ze względu na terytorialne ograniczenia tej plagi oraz jej limitowanie tylko do środowisk klerykalnych nie będzie to latwo wyleczalne jakąś szczepionką? |
dnia 02/10/2009
Z jednej strony różni kolesie którzy non stop nadją na Żydów z drugiej inni (jak ty )którzy non stop nadają na kościól i księży.
jak mówi Kazia: panie, czy pan zwariował?
gdzie masz pan napisy na murach: księża raus?
gdzie ostatnio kibole pobili księdza?
arena prawdopodobnie wymyślił sobie również Piusa XII pozwolenie na aborcję u zakonnic - wyłącznie ze względów rasistowskich.
i pliz, nie zmuszaj się do kontaktu ze mną, równiez w formie odpowiedzi. |
dnia 04/10/2009
zastanawia mnie dlazego Polanski nie zostal zamkniety przez 30 lat w Polsce?
Przeierz niejednokrotnie przebywal a zgwalenie dzieka w Polse tez jest karalne. |
dnia 04/10/2009
Na calym swiecie sa dwa prawa. Dla biednych bez sily i dla bogatych.
Polanski to bogaty zyd.
Slawa daje wiele.
Wiele mlodych dziewczyn przeszlo przez lozka bogatych starych zydow i nie tylko. Nawet w Bollywood to sie dzieje.
Faceci za seks duzo zrobia...
Wlasciwie mozna powiedziec ze za seks miesza sie facetom rozum.
14 letnia dziewczyna to dziecko tylko na papierze. Jak sie rozebrala do zdjec aby zrobic kariere to nie bylo niewiniatko.
To wszystko sedzia powinien wziasc pod uwage.
Czy Polanski to super rezyser? moze
Czy powinien byc wydany do USA ? moze
Czy zgwalcil 13 latke? 30 Lat temu . How should I know!!!
Czy USA nie ma lepszych tematow? Ma tylko nie chce na nie rozmawiac i szuka zastepczych. |
dnia 04/10/2009
Halszko, halo.
Wykorzystywanie sprawy zgwałcenia dziecka do antysemickich wypowiedzi jest karygodne!
Gdyby Polański był Aryjczykiem, do cholery, to wszystko byłoby w porządku?! Czy Ty się zastanowiłaś, co napisałaś???
pomijam, ch*jwa pać, 13(!)-letnia dziewczynka to "dziewcko na papierze", a 40-letni facet, to co, dziecko??
to, co napisałaś, jest obrzydliwe, seksistowskie i antysemickie. Upadłaś na głowę?!  |
|
|
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
|
|
|
|
|
|