STOP GWAŁTOM
[STOP GWAŁTOM]
Plakat autorstwa © Rodchenko & Stepanova Archive, DACS, RAO, 2011 udostępniony Feminotece przez organizację Rape Crisis Scotland
Jak możesz pomóc

"Przemoc ze względu na płeć jako problem i wyzwanie dla mężczyzn" Jackson Katz

"Jak wychowywać naszych synów i uczyć ich bycia mężczyzną?" Tony Potter

"Mężczyźni przeciwko przemocy seksualnej mężczyzn wobec kobiet" Jacek Fenderson

Mity i fakty na temat przemocy wobec kobiet

10 porad jak zapobiegać gwałtom

To, że nie ma w Polsce męskich grup przeciwdziałających przemocy wobec kobiet nie oznacza, że nie możesz nic zrobić.
Nawet proste działania mają znaczenie i mogą pomóc wielu kobietom.

Porady na podstawie: materiału zamieszonego na naszej stronie facebookowej przez Krzysztofa Kosiora oraz porad Jacksona Katz’a z jego książki „Paradoks Macho” i własne

Co możesz zrobić?

Miej odwagę wejrzeć w siebie

Aby mężczyzna stał się skutecznym przeciwnikiem seksizmu, podstawowy warunek to wola zbadania własnych postaw i zachowań wobec kobiet, seksu i męskości. Nie jest to łatwy proces, zwłaszcza gdy mężczyźni zaczynają dostrzegać, że przez swoje osobiste czyny bądź uczestnictwo w seksistowskich praktykach męskiej kultury nieumyślnie podtrzymują seksizm i przemoc. Jako że taktyki obronne są wrogiem introspekcji, mężczyźni muszą nauczyć się pokonywać własne początkowe reakcje obronne dotyczące złego traktowania kobiet, aby dojść do takiego punktu świadomości, który pomoże im coś w swoich postawach zmienić.

Pamiętaj, że gwałty naprawdę się zdarzają

To jest fakt i nawet jeśli nie znasz / nie słyszałeś / nie możesz uwierzyć - nie neguj. Miej świadomość, że kobiety mają solidne podstawy, by bać się gwałtu. Nie rób sobie z tego głupich żartów. Jest tyle innych tematów, w których możesz błysnąć intelektem i humorem!

Jeśli widzisz jakiekolwiek zaczepki na tle seksualnym (podszczypywanie, łapanie za intymne części ciała, niewybredne „zagadywanie") - reaguj

Stań po stronie ofiary. Nie odwracaj wzroku.

Nigdy nie traktuj kobiety jako „przedmiotu seksualnego”

Choćbyś był nie wiem jak napalony, zawsze pamiętaj, że to jest OSOBA. Myśląca, czująca, skomplikowana istota... tak samo jak ty, a często nawet bardziej. Samo pożądanie nie jest złem wcielonym, ba - może być bardzo „in plus”, ale zawsze... ZAWSZE musisz umieć je okiełznać. Jeśli wiesz / podejrzewasz, że masz problemy z samokontrolą, poszukaj pomocy zanim skrzywdzisz kogoś i siebie przy okazji.

Znaj granicę między dobrą zabawą, a żałosnym błaznowaniem

Nie upijaj się do cna. Nie proponuj po raz szósty drinka koleżance. Nie obrażaj. Nawet w środku świetnej zabawy, kontroluj swoje zachowania.

Nigdy nie odbywaj stosunków seksualnych z kimś, kto jest nieprzytomny /

totalnie pijany lub jeśli wiesz, że tego nie chce / będzie żałować. Jeśli na prawdę musisz sobie ulżyć, to poradzisz sobie sam, bez „wyruszania na łowy”.

Jeśli idziesz ciemną ulicą, a przed tobą idzie samotna kobieta, lękliwie odwracając się w twoją stronę - zatrzymaj się na chwilę

Zapal fajka, podrap się po tyłku, cokolwiek... Nie baw się sytuacją, ani nie denerwuj się, że zupełnie bezpodstawnie się ciebie boi.

Pamiętaj, że większość przemocy seksualnej dokonują osoby znane ofierze (partnerzy, mężowie, koledzy)

Dlatego jeśli koleżanka mówi Ci, że ktoś ją zgwałcił, uwierz jej. A przynajmniej wysłuchaj. Nie odwracaj się od ofiary. Choćby chodziło o najlepszego kumpla, nie stawaj po jego stronie tylko dlatego, że się znacie. W klimacie społecznym, w którym często nie wierzy się kobietom zgłaszającym przemoc seksualną i domową i nazywa je (fałszywymi) „oskarżycielkami”, ważne jest, by mężczyźni osobiście i publicznie wspierali osoby, które takie doświadczenie przeżyły – dziewczęta i chłopców, kobiety i mężczyzn. Może to oznaczać gotowość do wysłuchania i rozmowy albo zaoferowanie przyjacielskiego ramienia, na którym można się wypłakać. Może to również oznaczać konfrontację z tymi mężczyznami lub kobietami, którzy usiłują podważyć prawdziwość relacji ofiary.

Nie wymierzaj sam sprawiedliwości

Nie twoja rola. Owszem - reaguj, ale nie uzurpuj sobie prawa do bycia sądem i katem zarazem. Żyjemy w społeczeństwie i mamy wypracowane odpowiednie mechanizmy.

Nawet będąc w stricte męskim towarzystwie unikaj wulgarnego, przedmiotowego opisywania kobiet (w rodzaju „ale dupa!”, „nice rack”, etc.)

i napiętnuj takie zachowania kolegów. Może nie wydawać ci się to specjalnie groźne, ale utrwala „złe myślenie” za pomocą słownictwa. Wszystkie swoje „zachwyty nad kobiecymi krągłościami” można wyrazić względnie kulturalnie.

Twórz grupy mężczyzn sprzeciwiających się seksizmowi

Moc katalizowania zmian przez poszczególne osoby rośnie wykładniczo, kiedy pracują one razem na rzecz tworzenia nowych instytucji i organizacji. W USA coraz więcej organizacji wnosi znaczący wkład w pracę z mężczyznami i chłopcami w ramach profilaktyki przemocy ze względu na płeć. Niektóre z tych grup zatrudniają personel i działają według tradycyjnych zasad organizacji edukacyjnych non-profit; inne są bardziej oddolne i zorientowane na wolontariuszy.

Pobierz i wydrukuj nasze ulotki:

- "Stop gwałtom",

- "NIE" znaczy "NIE",

- Plakat informujący o telefonie interwencyjnym fundacji Feminoteka dla kobiet doświadczających przemocy

i rozdawaj wśród znajomych, sąsiadów, przyjaciół. Możesz je zawiesić na tablicy informacyjnej w szkole, na uczelni, w pracy, na klatce schodowej w swoim domu itp.

Prześlij informacje o naszej stronie

www.feminoteka.pl/stopgwaltom
do jak największej liczby swoich znajomych.

Zostań naszym fanem na facebooku

www.facebook.com/FundacjaFeminoteka
i wspieraj nasze działania.

Zapisz sobie i przekazuj gdzie się da

informację o naszym telefonie interwencyjnym dla kobiet doświadczających przemocy

0 789 30 65 66,
czynny:
od poniedziałku do piątku
w godz. 13.00-19.00

Udzielamy bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych

Wesprzyj finansowo nasze działania

Wpłacając darowiznę na nasze konto
ING BSK S.A. 68 1050 1038 1000 0022 9768 3522 (z dopiskiem: "Stop przemocy") Możesz ją sobie odpisać od podatku.

Kup w naszej księgarni online nasze antyprzemocowe (lub inne) publikacje i gadżety (cały dochód z ich sprzedaży przeznaczamy na prowadzenie antyprzemocowych warsztatów dla kobiet, dziewcząt i chłopców, wydawania publikacji, prowadzenie antyprzemocowych akcji).

Rozmawiaj, przekonuj swoich kolegów,

by weszli na nasze strony i zrobili to, co Ty.